
Určitě si mnozí z vás všimli škrábanců na obrazovce vašeho telefonu nebo smartphonu, a to i přesto, že výrobce tvrdí, že je nemožné nechat škrábance na skle!K ochraně obrazovky zařízení můžete použít film nebo speciální ochranné sklo.Co stojí za výběr?
Fólie
Fólie na ochranu obrazovky před poškrábáním je obvykle vytvořena z polyuretanu nebo jiného typu materiálu, na kterém mohou zůstat škrábance, například z klíčů, pokud přenášíte smartphonekapsa.To je hlavní rys filmu, který přebírá možné poškození.Současně mohou moderní filmy nejen chránit obrazovku před poškrábáním, ale také skrýt otisky prstů.

Filmy mají několik podob:
- Matný film. Tento typ filmu zabraňuje oslnění na slunci a otiscích prstů.Nevýhody zahrnují znatelné zhoršení kvality obrazu na obrazovce.Kromě toho může matný film obraz mírně zkreslit.
- Zrcadlový film. Jak název napovídá, takový film odráží objekty, avšak pouze v případě, že je obrazovka zařízení vypnutá.Ve skutečnosti získáte zrcadlový povrch, který může zkreslit obraz, jako v předchozím případě.
- Lesklý film. Nejoblíbenější typ filmu.Jedná se o běžný průhledný film, který je nezbytný zejména pro ochranu displeje před poškrábáním.Pokud potřebujete nejjednodušší a nejlevnější film, zvolte lesklý.
Mezi výhody filmu patří jeho nízká cena, dobré ochranné vlastnosti, pokud mluvíme o škrábancích, nepřítomnosti zkreslení na obrazovce, pokud používáte normální lesklý film, a téměř úplná neviditelnost na obrazovce.

Existují také nevýhody.Zaprvé, pokud film spadne, je nepravděpodobné, že bude chránit obrazovku před prasklinami, a za druhé, lepení filmu na obrazovku je další úkol, který ne každý může udělat.
Ochranné sklo
Ochranné brýle se objevily relativně nedávno, ale velmi rychle začaly trh dobývat z filmů.Tajemství je jednoduché: relativně nízké náklady a ochrana obrazovky nejen před poškrábáním, ale také před padáním.Podle výrobců je většina brýlí schopna zasáhnout sebe a v případě pádu se rozbije ochranné sklo, nikoli obrazovka smartphonu.

Sklo je velmi tenké, jeho tloušťka zřídka přesahuje 0,2 - 0,3 mm, zatímco je velmi tvrdá.Většina brýlí má oleofobní povlak, takže nebude žádný problém s vymazáním otisků prstů nebo skvrn.Používání zařízení s ochranným sklem je velmi pohodlné, netrénovaný člověk si pravděpodobně ani nevšimne, že sklo je nalepeno na obrazovku.
Sklo nenarušuje obraz na obrazovce a reaguje pozoruhodně na dotek. Pokud se něco pokazí, je také snazší přilepit a vytlačit vzduch.

Jedinou negativní skutečností je, že sklo je o něco silnější než film, což zase může mírně zvýšit hmotnost zařízení.Je však nepravděpodobné, že to lze připsat tak jasným mínusům.
Co si vybrat: film nebo ochranné sklo?
Nejlepší volbou je sklo.Ale pokud je někdo v rozpacích, že sklo je dražší než film, a navíc může mírně zvýšit hmotnost chytrého telefonu, vyberte film.Nezapomeňte však, že film nebude chránit obrazovku v případě pádu zařízení, ale sklo může chránit tím, že celou ránu na sebe.