Oleofobní povlak: co to je?

Když jste si přečetli další recenzi na některém z nových smartphonů, pravděpodobně jste obrátili pozornost na frázi „oleofobní povlak“.Mnoho uživatelů neví, co to je, takže dnes mezeru vyplníme.

Slovo „oleofobní“ pochází ze dvou řeckých slov, která jsou přeložena do ruštiny jako „ropa“ a „strach“ nebo „strach“.Ve skutečnosti se jedná o speciální film, který se aplikuje na obrazovku smartphonu.Tento film umožňuje odpuzovat tuky a nečistoty z dotykové obrazovky.Pokud si vyberete levný smartphone a použijete jeho obrazovku po dobu nejméně 10-15 minut, obrazovka brzy zanikne.Chcete-li se zbavit tuku, stačí otřít obrazovku ubrouskem, například z mikrovlákna.Ale tuk v tomto případě není tak snadno smazán, proto s největší pravděpodobností budete muset provést spoustu dalších pohybů.

V případě síta, na kterém je nanesen oleofobní povlak, bude nejprve zaplněno méně mastných skvrn a zadruhé je vymazat, zpravidla stačí otřít síto jednou ubrouskem.Bohužel, oleofobní povlak není u rozpočtových smartphonů tak běžný, ale existují všechny předpoklady pro to, že tento čip se brzy stane standardem pro téměř jakýkoli smartphone.

Co je to oleofobní povlak?

Oleofobní povlak je film o tloušťce nanometrů (nanometr je jednotka délky rovna jedné miliardtině metru), která, jak jsme vysvětlili výše, se dokáže vypořádat se znečištěním atuk.Je zajímavé, že můžete cítit oleofobní povlak prsty, pokud však porovnáte dvě obrazovky najednou: jednu s oleofobním povlakem a druhou bez.

Oleofobní povlak sestává ze směsi alkylsilanu (0,1% - 10%), silikonu a rozpouštědla (0,01% - 10%).Používají se dva způsoby aplikace kompozice: buď depozicí par, nebo pomocí oxidu křemičitého.Kompozice se v obou případech nanáší stříkáním.

Oleofobní povlak byl patentován v roce 2005.Byl vynalezen dvěma německými vědci.Ve skutečnosti by Apple měl být poděkován za oleofobní povlak, který požádal o patent na vylepšený povlak a začal jej používat ve svých smartphonech, z nichž první byl 3GS.V budoucnu začali další výrobci používat oleofobní povlak.

V některých případech se oleofobní povlak nepoužívá na samotnou obrazovku, ale na film, který je nalepen na obrazovku smartphonu.

Jak zachovat oleofobní povlak?

Oleofobní povlak je v průběhu času vystaven otěru (ne vždy a ne u všech modelů).K tomu obvykle dochází z jednoduchého důvodu, že se majitel zařízení často dotýká obrazovky a přejíždí prsty.Například vášniví hráči si často stěžují na vymazání krytu.

Dalším důvodem je použití smartphonu bez pouzdra nebo filmu na obrazovce.Když vložíte zařízení do kapsy kalhot, obrazovka přijde do kontaktu s látkou a vrstva se postupně připevní.

Alespoň zpoždění opotřebeníkryty, neutírejte jej pomocí prostředků obsahujících alkohol, používejte kryty a filmy a nenechávejte obrazovku na přímém slunci.