Jaký je rozdíl mezi 3G a 4G a který je lepší?

V současné době téměř všechny chytré telefony podporují třetí generaci mobilních komunikací (3G) a některé modely podporují mobilní komunikaci čtvrté generace (4G).V salonu mobilních telefonů budou manažeři při nákupu smartphonu pravděpodobně nabízet zařízení s podporou 4G.Opravdu to kupující potřebuje?A jaký je rozdíl mezi 4G a 3G?

3G(mobilní komunikační technologie třetí generace) je sada služeb, která kombinuje vysokorychlostní mobilní přístup k internetu a rádiovou technologii.

3G je postaven na základě paketových dat.Tento typ komunikace pracuje na hranici rozsahu decimetr a centimetr, rychlost přenosu dat je až 3,6 Mbps.Takový přístup k internetu vám umožní nejen rychle stahovat stránky webů nebo obrázků, ale také sledovat videa online.

3G zahrnuje pět standardů rodiny: UWC-136, DECT, TD-CDMA /TD-SCDMA, CDMA2000 /IMT-MC a UMTS /WCDMA.Nejoblíbenějšími standardy na světě jsou CDMA2000 a UMTS, které jsou založeny na technologii CDMA.

Podle předpisů ITU (Mezinárodní telekomunikační unie) musí sítě třetí generace podporovat přenosovou rychlost:

  • 2048 Kbps pro stacionární objekty.
  • 384 kbit /s pro účastníky s nízkou rychlostí pohybu (do 3 km /h).
  • 144 kbps pro účastníky s vysokou rychlostí pohybu (až 120 km /h).

V Rusku se sítě 3G objevily v roce 2002.

4G(mobilní komunikační technologie čtvrté generace) - taktzv. generace mobilní komunikace se zvýšenými požadavky, která zahrnuje technologie, které umožňují přenos dat rychlostí 1 Gbit /s stacionárním předplatitelům a 100 Mbit /s pro mobil.

V roce 2012 byly WiMAX 2 a LTE Advanced oficiálně uznány jako standardy bezdrátové komunikace čtvrté generace.Současně se vývoj v oblasti 4G začal v roce 2000, kdy se 3G právě ovládalo.

Vývoj sítí 4G v naší zemi začal relativně nedávno, ale pokrytí měst roste velmi vysokou rychlostí.Ačkoli pokrytí sítí 3G není příkladem výše, v blízké budoucnosti bude komunikace čtvrté generace určitě v každém ruském městě.

Co je lepší: 4G nebo 3G?

Ve většině případů se argumentuje tím, že je lepší koupit smartphone s podporou 4G sítí, což je pravdivé tvrzení.Proč?

Často slyšíte, že 3G stačí pro jednoduchého uživatele.Pravda, ale nezapomeňte na rychlostní limity ve spojení s třetí generací.Takže v případě 4G se rychlost stahování obrázků zvyšuje, mapa se načítá rychleji v aplikaci, je možné sledovat HD klipy online.V případě 3G existují omezení rychlosti, takže se obrázky načítají pomaleji a mohou se vyskytnout problémy s prohlížením HD klipů.Pokud vaše město podporuje sítě čtvrté generace, měli byste dát přednost zařízení s 4G.