Google Pay: co to je a jak to funguje?

Určitě jste slyšeli frázi Google Pay ne jednou nebo dokonce dvakrát, ale to vše proto, že tato technologie je velmi oblíbená po celém světě.Ale i ti uživatelé, kteří používají smartphony Android, často nevědí, o co se jedná.

Google Pay nebo GPay (dříve Android Pay) je mobilní elektronický platební systém vyvinutý společností Google.Umožňuje platit za zboží z chytrých telefonů, tabletů a dokonce i chytrých hodinek.

Jaké produkty mohu platit pomocí služby Google Pay?Jakékoli!Přijdete do obchodu, vyberete například ovoce, jdete do pokladny a zaplatíte za zboží, opřete svůj smartphone proti platebnímu terminálu a čekáte na zvukový signál s upozorněním na obrazovce zařízení.Takto:

Pro platby používá Google Pay technologii NFC (Near Field Communication - „Near Field Communication“).Jedná se o bezdrátovou komunikaci krátkého dosahu (data jsou přenášena mezi zařízeními ve vzdálenosti pouhých 4 cm).Zajímavé je, že GPay odešle generované číslo virtuálního účtu, a nikoli základní data na kartě, kterou uživatel přidal - tato funkce vám umožňuje udržovat platební údaje uživatele v bezpečí.

Pokud jde o zabezpečení samotných plateb, Google Pay používá biometrický ověřovací systém, včetně skeneru otisků prstů nebo dokonce skeneru iris (pokud je to možné).Pokud v zařízení nejsou žádné skenery, použije se heslo nebo PIN kód.Je třeba poznamenat, že při používání některých bankovních karet platit za zboží v hodnotě až 1000 rublůpomocí terminálu není nutné odemykat plochu - pouze probudit zařízení z režimu spánku (relevantní v době psaní).Na jedné straně je výhodné, na druhé straně, zabezpečení uživatelského účtu může být ovlivněno, pokud nevypne modul NFC a smartphone spadne do rukou útočníka.

Jednou z hlavních funkcí služby Google Pay by mělo být pohodlí.Zaprvé není třeba mít u sebe bankovní kartu - po přidání do služby můžete za zboží platit pomocí smartphonu jako karty.Za druhé, můžete přidat spoustu různých karet - ukázalo se, že jde o druh virtuální peněženky.Google Pay konečně podporuje mnoho platebních systémů: Visa, Mastercard, American Express, Discover Card atd.

Je to opravdu tak jednoduché, čtenář se zeptá?Obecně - ano, ale teprve po instalaci GPay do zařízení a přidání karty.Ukážeme, jak na to.

K instalaci aplikace použijte pouze oficiální obchod s aplikacemi Play Market.Spusťte jej pomocí ikony na ploše.

Do vyhledávacího pole zadejte dotaz „google pay“ (bez uvozovek).

Vyberte oficiální aplikaci od společnosti Google (která neví: Android OS patří společnosti Google).

Instalace.

A běžet.

Po spuštění budete vyzváni k zadání karet.Na kartě „Platba“ klikněte na „Způsob platby“.

Pořiďte fotografii karty nebo ručně zadejte data: číslo, datum vypršení platnosti a bezpečnostní kód.Budete také vyzváni k zadání platného telefonního čísla pro ověření.

Poté si přečtete podmínky použití vydávající banky a pokud s nimi souhlasíte, přijměte je.

Nezapomeňte nastavit zámek plochy pomocí skeneru, hesla nebo kódu PIN - systém vás vyzve, abyste to provedli, pokud zámek neexistuje.A pokud ano, klikněte na OK.

Je třeba potvrdit údaje o kartě, pro kterou bude na výše uvedené telefonní číslo zaslán SMS kód.

Hotovo!

Chcete-li zaplatit za zboží, odemkněte obrazovku smartphonu skenerem nebo heslem.

Zapněte NFC.

A poté připojte zařízení k platebnímu terminálu, jak je znázorněno na obrázku níže.

Oznámení a signál vám sdělí, že platba byla úspěšná.Nebo ne - v tomto případě musí být smartphone znovu připojen k terminálu.

Někteří uživatelé si stěžují na zvláštnosti, jako je vynucení PIN kódu při placení, i když je obrazovka smartphonu odemčena.Problém je docela běžný, ale zdá se, že se týká zařízení a nikoli aplikace, protože na různých chytrých telefonech může aplikace Google Pay stejné verze fungovat bez selhání.