Co jsou rootová práva pro Android a proč jsou potřebná?

Pokud používáte zařízení založené na operačním systému Android, například telefon nebo tablet, možná už jste slyšeli slovo Kořenová nebo Kořenová práva.Mluvíme o tom, co to je právě teď.

Root je účet správce nebo superuživatele, který vám umožňuje provádět spoustu věcí se zařízením, které jsou běžnému uživateli nepřístupné.Pokud tedy majitel zařízení chtěl například zvýšit hladinu zvuku, když nestačí aktuální nastavení, může tak učinit s právy root.

Co vám umožňují rootová práva?

 • Za prvé, uživatel získá neomezenou kontrolu nad svým operačním systémem.
 • Je možné spouštět aplikace, které poskytují přístup k práci se systémem.Jedná se například o správce souborů, kteří v případě nainstalovaných rootových práv vidí absolutně všechny systémové soubory a umožňují jejich editaci.
 • Přidána je možnost odebrat aplikace třetích stran.Není žádným tajemstvím, že mnoho výrobců, kteří používají vlastní skořápku, často doslova „vrhá“ do ní spoustu aplikací, které se v budoucnosti často nepoužívají.Někteří z nich dokonce začínají spolu se zařízením a „spotřebují“ další zdroje.Kořenová práva umožňují takové aplikace odebrat nebo zmrazit.
 • S oprávněním root můžete upravovat systémové soubory.Například můžete nahradit standardní aplikace, ikony, systémové zvuky, animace a obrázky, které se objevují při spuštění systému, aatd.
 • Je také možné přenášet aplikace ze zařízení na paměťovou kartu, což je zvláště výhodné v případech, kdy je v systémové paměti jen několik GB.
 • Celý systém můžete zálohovat pomocí oblíbených aplikací, jako je například zálohování Titanium.
 • Pomocí nastavení některých parametrů můžete dokonce prodloužit životnost baterie vašeho tabletu nebo telefonu.
 • Pokud zapomenete grafický klíč, lze jej v některých případech odemknout pomocí root-práv.

Obecně platí, že pro superuživatele je mnoho.

Proč nejsou v systému Android zabudována práva root?

Je to logická otázka.Proč jsou zařízení z továrny dodávána spotřebitelům bez zavedených rootových práv?Ve skutečnosti je vše jednoduché: většina uživatelů může nechtěně změnit nastavení nikoli tam, kde je potřebují, a poté se zařízení může dobře proměnit v cihlu.

Někteří uživatelé však mají jiný názor.Domnívají se, že root vám umožňuje odstranit reklamy v aplikacích.Možná je to pravda, vývojáři aplikací primárně vydělávají pouze prostřednictvím reklamy, které Google (skutečný tvůrce operačního systému Android) nemá co dělat.

Mimochodem, mnoho výrobců odmítá opravit zařízení, pokud na něj byla získána práva uživatele root.Kromě toho začali instalovat speciální čítač do samostatných kadzetů, což i v případě blikání ukazuje, že zařízení bylo dříve roztroušeno.Buďte opatrní.

Druhy rootovských práv

Existuje několik typů rootovských práv.

 • Úplný kořen - plná a trvalá práva bez jakýchkoli omezení, která vám umožní přístup ke všem nástrojům systému.
 • Shell Root - ve skutečnosti se jedná o stejná práva úplného kořenového adresáře, pouze v tomto případě není možné zaznamenávat a přepisovat v systémové části.
 • Dočasný kořen - jedná se o dočasná práva root.Doba platnosti je do prvního restartování tabletu nebo telefonu.

Upozorňujeme, že u některých zařízení není možné nastavit práva superuživatele.Na zařízení je nainstalována speciální ochrana, která vám umožní získat buď Shell Root nebo Temporary Root.

Potřebuje jednoduchý uživatel práva superuživatele?

Pravděpodobněji ne než ano.Většina uživatelů je zcela spokojena s nastaveními dostupnými v zařízení, které používají.Další věc, pokud uživatel chce například omezit rychlost hodin procesoru, pak nelze vyloučit práva root.Ale ještě jednou vám dovolím připomenout, že neopatrné jednání může vést ke smutným důsledkům a některé společnosti nepřijímají zařízení v záruce, pokud byla rozebrána.

Jak zkontrolovat práva root v Androidu?
​​

To není tak obtížné.Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout.

 • Nejprve se podívejte na seznam aplikací, může obsahovat aplikaci SuperSU nebo Superuser.
 • Druhou metodou je spuštění terminálu.Zadáte-li příkaz su, zobrazí se výzva mřížky.
 • Třetí cesta.Pomocí správce souborů přejděte do části /system /xbin.Pokud existuje soubor su, pak byla přijata práva root.
 • Nakonec se při spuštění některých aplikací objeví žádost o udělení rootových práv.Pokud takový požadavek existuje, zařízení je vyjmuto.
*****

Své připomínky můžete položit pomocí komentářů.