Co je to telefon IMEI a k čemu je?

IMEI (zkratka pro anglickou frázi International Mobile Equipment Identity - mezinárodní identifikátor pro mobilní zařízení) je číslo jedinečné pro každý telefon.Používá se v mobilních i některých satelitních telefonech.

Zjednodušeně řečeno, IMEI je jedinečné identifikační číslo pro každý telefon nebo chytrý telefon.Skládá se ze 14 desetinných míst a jedné kontrolní číslice.Kód obsahuje data o sériovém čísle zařízení, jeho modelu a původu.Prvních 8 číslic se tedy nazývá TAC (Type Approval Code) a hovoří o modelu zařízení a jeho místě původu.Zbytek IMEI je sériové číslo zařízení, které je určeno výrobcem podle tzv. Moonova algoritmu a na konci je přiřazena kontrolní číslice.

Existuje IMEISV (z anglického čísla mezinárodního identifikačního čísla mobilního terminálu a verze softwaru), které již obsahuje 16 číslic.Kromě poskytování jedinečné identifikace pro každý telefon umožňuje také verze softwaru, které jsou autorizovány operátorem.Služby dostupné přímo pro toto zařízení zase závisí na softwaru.

V roce 2002 byly informace připraveny zástupci velkých zahraničních mobilních operátorů, které uváděly, že IMEI lze změnit pomocí jednoduchého softwaru.Dnes je změna IMEI mnohem obtížnější, protože výrobci mobilních zařízení zlepšují bezpečnostní systém.Některé společnosti tvrdí, že v roce 2007jejich zařízení IMEI nelze jednoduše změnit.Je pozoruhodné, že v některých zemích je změna IMEI trestným činem.

IMEI je uveden na několika místech.Nejjednodušší způsob, jak to najít, je, když na klávesnici zadáte * # 06 # (podporováno většinou výrobců):

Skryli jsme hlavní čísla čísla.

Existují i ​​jiné způsoby, které jsme podrobně popsali v sousedním článku.

Proč potřebuji IMEI?

  • IMEI se používá k identifikaci zařízení v síti.
  • IMEI je sériové číslo telefonu.
  • IMEI lze použít k monitorování telefonu a blokování odcizených zařízení na úrovni mobilního operátora.Je pravda, že v druhém případě nelze zařízení používat pouze v rámci jednoho operátora.
  • Pomocí IMEI můžete zjistit, zda je zařízení odcizeno.