Co je to GPS v telefonu?

GPS (zkratka pro anglický Global Positioning System - globální polohovací systém) je satelitní navigační systém fungující ve světovém souřadnicovém systému WGS 84. GPS vám umožňuje určit polohu a rychlost objektů téměř kdekoli.Země.Zajímavé je, že tento systém byl vyvinut a implementován ministerstvem obrany USA, ale v současnosti se používá pro civilní účely.Rusko vytvořilo svůj vlastní satelitní navigační systém, který se nazývá GLONASS a o kterém jsme již psali.Systémy fungují podobně, ale satelity GLONASS mají velkou stabilitu.

Před časem byl GPS v telefonech používán jen zřídka, a proto to byla určitá zvědavost, která lidi mohla překvapit.Ale tyto dny jsou dávno pryč a dnes musíte tvrdě pracovat na nalezení smartphonu, který nemá podporu GPS.

Proč potřebuji GPS na svém telefonu /smartphonu /tabletu?

GPS se primárně používá k určení polohy zařízení.Už na tomto základě může uživatel pochopit, kde se momentálně nachází.Na tomto principu jsou založeny navigační mapy, které používají například motoristé.A spolu s internetem mohou mapy zobrazovat nejen umístění zařízení a cestu k cíli, ale také dopravní zácpy.Pozoruhodným příkladem je Yandex.Maps.

Smartphony s GPS používají nejen běžní motoristé, jsou velmi oblíbení u kurýrů i řidičů taxíků - zejména kdyžjde o velká města.

Funkce určování polohy se používá v některých službách.Například na sociální síti můžete zveřejnit fotku a zadat souřadnice místa, kde byla právě pořízena.Existují služby, které vám umožní označit vaši polohu ne na jednoduchých mapách, ale v obchodě nebo kavárně - tímto způsobem může uživatel poslat zprávu přátelům a pozvat je.

Existují dokonce seznamovací služby založené na aktuální poloze uživatele.Uživatel tedy ukazuje, kde je, a na mapě vidí další uživatele.Uživatelé se například mohou navzájem poznat, pokud jsou v bezprostřední blízkosti mapy.

Jsou v GPS nějaké nedostatky?

V GPS tedy neexistují žádné nedostatky, ale je třeba si uvědomit, že poloha nemůže být vždy spolehlivá, protože existují meze chyb.Pro přesnější určování polohy můžete použít oba navigační systémy najednou - GPS a GLONASS, zejména proto, že se oba používají v mnoha zařízeních.

Jinak má GPS solidní plusy.Kromě toho systém ve skutečnosti neovlivňuje náklady na zařízení, které můžete sledovat podle nákladů na chytré telefony: dokonce i ta nejlevnější zařízení jsou vybavena GPS.