Co je optická stabilizace obrazu v chytrém telefonu?

Pomocí moderního smartphonu může uživatel přijímat fotografie téměř profesionální kvality.To se samozřejmě může pochlubit nejčastěji drahými chytrými telefony.Některé z nich jsou vybaveny tzv. Optickou stabilizací obrazu nebo OIS (Optical Image Stabilizer).Co je to a proč je to nutné?

Stabilizace obrazu je technologie, která umožňuje kompenzovat vlastní úhlové pohyby fotoaparátu, aby se zabránilo rozmazání snímků.Všimli jste si, že když se vaše ruce třesou, třeba i mírně, například při chladu, může se obrázek ukázat jako rozmazaný?Právě zde přichází k záchraně optická stabilizace obrazu, která zabrání rozmazání.Musíte však pochopit, že existuje omezení na všechno, takže technologie je navržena tak, aby kompenzovala pohyb subjektu - při rychlém pohybu subjektu nelze rozmazání vyloučit.Jednoduše řečeno, OIS slouží jako neviditelný stativ.Mimochodem, OIS se skvěle ukazuje nejen při fotografování, ale i při nahrávání videa.

Jak funguje optická stabilizace?Vysvětlíme to jednoduše: do kamery jsou zabudovány speciální senzory, které vám umožňují určit úhel rotace a rychlost pohybu zařízení v prostoru, po kterém vydávají příkazy pohonům a ty zase zase odmítají matici nebo stabilizační prvek.

Uvedeme jednoduchý příklad.První snímek se ukázal jako rozmazaný - je to vidět, když se podíváte pozorně:

Druhý - ss použitím optické stabilizace je faktura viditelná:

Za zmínku také stojí, že existuje tzv. elektronická (softwarová) stabilizace obrazu - EIS (elektronický (digitální) stabilizátor obrazu)).V tomto případě kamera neobsahuje další mechanické prvky a procesor zpracovává všechny procesory.EIS se zpravidla nachází na levných zařízeních, protože tato technologie je mnohem levnější než OIS.Ten, jak již bylo napsáno, se nachází hlavně na drahých chytrých telefonech.