Co je firmware v telefonu (chytrý telefon) a proč je potřebný?

Slovo „firmware“ mohl slyšet absolutně každý uživatel telefonu, smartphonu, tabletu a jiného zařízení a pravděpodobně i vícekrát.Nebo zde je další příklad: když si koupíte smartphone, prodejce nabídne aktualizaci firmwaru - za příplatek.Někdo souhlasí, jiní ne, ale dozvědí se o firmwaru.Co je to - firmware?

Firmware (z anglického firmwaru) je software a sada hardwarových nastavení, která jsou umístěna v paměti zařízení.Z technického hlediska je firmware binární soubor, který se zapisuje do energeticky nezávislé paměti zařízení.

Je v tomto případě správné zavolat firmware do operačního systému?Ne, je to špatně, protože firmware v tomto případě lze považovat za program, který je zase součástí operačního systému.Jinými slovy, operační systém není firmware.Přestože například při změně firmwaru v chytrém telefonu se systémem Android provádíme prakticky stejnou operaci, když přeinstalujeme operační systém Windows na náš počítač.

Bez firmwaru se chytrý telefon nebo tablet promění v „cihlu“ - zařízení, se kterým uživatel nemůže nic dělat, protože to není proveditelné a je to zařízení, které dokáže prasknout pouze ořechy (samozřejmě obrazně))

Všechny odchozí smartphony a tablety mají tento nebo ten firmware.Jedná se o tzv. Oficiální firmware nainstalovaný v továrně.Stojí za zmínku, že výrobci jsou ziskovívybavit svá zařízení vlastním firmwarem, kde mohou instalovat své aplikace nebo používat příchozí informace ke zlepšení firmwaru a samotného zařízení.

Toto je oficiální firmware Samsung TouchWiz postavený na Androidu, který je nainstalován na smartphonech Samsung (launcher):

Pro mnoho zařízení existuje tzv. Customfirmware - jedná se o upravený firmware nebo dokonce porty z jiných zařízení, která lze nainstalovat do smartphonu.Například u stejných smartphonů Samsung najdete spoustu všech typů uživatelského firmwaru.Jeden příklad vlastního firmwaru na Samsungu (launcher):

Otázka zní - proč používat vlastní firmware, pokud existuje oficiální?Je to jednoduché - standardní firmware nebo jeho funkce nevyhovují někomu, kdo je zdvořilý, a uživatel není v rozporu s tím, že jej nahradí něčím novým.Ve vlastním firmwaru můžete často pozorovat nestandardní aplikace a dokonce i nové funkce, které v oficiálním firmwaru nenajdete.

Pravda, vlastní firmware má nevýhody.Proto často pracují nestabilně, proces blikání zařízení je někdy velmi komplikovaný, takže během postupu se zařízení změní na „cihlu“, vlastní firmware zpravidla zavedl root práva, což znamená, že zařízení automaticky ztrácí záruku.

Obecně je firmware nedílnou softwarovou součástí zařízení, bez které by se toto zařízení nemělo používat.