Akcelerometr v telefonu: co to je?

Jen před několika lety jsme si nedokázali představit, že existují hry na chytrých telefonech, kde je ovládání prováděno otáčením samotného zařízení!Nyní je v online obchodech mobilních aplikací spousta takových her a pak to vypadalo něco neuvěřitelného.

Chceš příklad?Mohou to být například různé automobilové závody, které jsou řízeny vychýlením smartphonu nebo tabletu různými směry, zatímco se auto otáčí.Jednou z nejslavnějších takových her je Asfalt 8:

Pozor, otázka!Jak je to možné?Odpověď: to bylo možné díky akcelerometru.

Co je akcelerometr a jak to funguje?

Akcelerometr je zařízení, které měří projekci zjevného zrychlení (rozdíl mezi skutečným zrychlením objektu a gravitačním zrychlením).Akcelerometr umožňuje zaznamenat i malé změny zrychlení v závislosti na poloze v prostoru.

V chytrém telefonu nebo tabletu je akcelerometr extrémně malou součástí, často o něco více než zápalková hlava.Přesto provádí své činnosti podle očekávání.

Kde se používá akcelerometr?

Jak bylo uvedeno výše, zařízení se používá v chytrých telefonech a tabletech.Zároveň do nich začali instalovat relativně nedávno - s příchodem smartphonu iPhone a poté se začalo instalovat do jiných mobilních zařízení.

Kromě toho se používá akcelerometr:

  • Bprůmyslové letectví, kde je nedílnou součástí navigačních systémů, jakož i řízení letadel.
  • V průmyslové diagnostice vibrací měří vibrační převodník, který měří zrychlení vibrací v nedestruktivních testovacích a ochranných systémech.
  • V řídicích systémech pevných disků k aktivaci mechanismu ochrany proti poškození.Během akcelerace (například při pádu pevného disku) systém „zaparkuje“ hlavy pevných disků, čímž zabrání jejich poškození a poškození dat.
  • V rekordérech.Zde akcelerometr umožňuje rozlišovat důležité události: náhlé zrychlení nebo brzdění, kolize atd.
  • V herních konzolách a přesněji v ovládacích zařízeních pro herní konzole.Joystick nemusí mít ani tlačítka a ovládání se provádí pomocí jeho zatáček v prostoru, otřesů atd.

Proč potřebuji akcelerometr v chytrém telefonu?

V současné době se akcelerometr používá v chytrých telefonech a tabletech pro potřeby operačního systému i pro provoz některých aplikací, včetně her.

Pokud jde o operační systém, díky akcelerometru se obrazovka po otočení na zařízení otáčí.

O hře bylo řečeno o něco vyšší.Akcelerometr se kromě závodění aktivně používá také v příležitostných hrách a dokonce i ve střelcích.

Jak jste právě viděli, akcelerometr je jednou z mimořádně důležitých součástí moderní mobilní technologie.